Pendik Gazetesi
 
27 Mayıs 2008 13:57

Ayten Okmen - CHP Pendik İlçesi Kadın Kollarının Kurucularından

Ayten Okmen - CHP Pendik İlçesi Kadın Kollarının Kurucularından

FotoDönemin en zarif genç kızlarından Ayten Okmen (73) hiç evlenmemiştir. Hatta onun flört ettiğine bile şahit olan yoktur.

Yaşları 40'ın üzerinde olan Pendikliler, onu Okmen Sineması'ndan bilirler. Kimi zaman bilet gişesinde, kimi zaman girişte bilet kontrolünde;duruşuyla, giyimiyle, hitabıyla, parfümüyle asalet kokan bir hanım karşılardı çoğu zaman bizleri. İşte; dönemin ünlü aktrislerinden Belgin Doruk'u çağrıştıran güzelliği, – zerafeti ile  o hanım, Ayten Okmen'den başkası değildir.Okmen Sinemasının sahiplerinden, Pendik'in en tanınmış ailelerinden birinin kızıdır.

Ayten Okmen'den bahsetmek; eşsiz bir güzelliğe sahip, bahçeli evleri, pırıl pırıl denizi, insanlara kucak açan sahili, üstü açık yazlık ve kışlık sinemaları, çay bahçeleri, düğün salonları, lunaparkı, balık restaurantları, faytonları ile; keyifli,huzurlu,güvenli bir dönemin hüküm sürdüğü Pendik'ten bahsetmek gibidir bir anlamda.

Çünkü Ayten Okmen 1934 Pendik doğumludur (73) ve tüm hayatını Pendik'te, geçirmiş, bu ilçenin yakın tarihine yaşayarak şahitlik etmiştir…

Babası Abdüssamed , annesi Nevzat'tır.Pendik'te merkez karakolunun karşısında düzenlenen bir törenle  ilk resmi nikahı kıydıran  onlardır.(1930)

Ayten Okmen, dönemin popüler genç kızları arasındadır. Fakat hiç evlenmemiştir. Hatta onu flört ederken dahi gören olmamıştır.

Kendi ifadesiyle “ O dönemin erkekleri, içleri geçse de bana arkadaşlık teklif etmeye cesaret edemezlerdi” şeklinde özetlemektedir bu durumu.

Gençlik yıllarında; Cumhuriyet Bayramlarında vals yapan, modayı yakından takip eden, İstanbul'un en nezih mekânlarında kokteyllere katılan; yurtiçi – yurtdışı turların müdavimi bir entelektüeldir aynı zamanda. Pendik'te olduğu kadar; yurdun, dünyanın her köşesinde de ahpapları vardır. Gittiği her mekânda hoş ağırlanır.Foto

Siyasetle de yakından ilgilidir. CHP Pendik İlçesi kadın kollarının kurucularındandır ve bir dönem başkanlığını da yapmıştır. Partinin; Atatürk'ten sonra gelmiş geçmiş tüm genel başkanları ile tanışır.

O yıllardan bir anısını şöyle aktarır bizlere “Genel başkanımız rahmetli İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü, vefatından 2 yıl önce beni Kartal’daki villasına kabul etmişti.Randevuya 5 dakika geç kaldım.Mazeret belirterek kendisinden özür diledim. Bana söylediği şu sözü hiç unutamam “5 dakikada dünyanın kaderi değişir…”Ayten Okmen olgunluk yıllarından bu güne kadar, hem siyasi platformda aralıksız var olmuş, hem de sosyal aktivitelerden geri kalmamıştır.

  FotoMevcut Pendik Devlet Hastanesinin inşasında da önemli katkıları olmuştur. Ve hastanenin şükran köşesinde ismi yazılıdır.

Ayten Okmen'in önemli özelliklerinden biri de; açık sözlü; sözünü esirgemeyen ve her ortamda bunu belli eden bir yapıya sahip olmasıdır.

Günün politikacılarının, dernekçilerinin, ön plana çıkmış simalarının hemen hepsi, onun bu özelliğinden paylarını almıştır…

Biraz aksi, biraz agrasif tavırlar da sergileyen; hicivleriyle, takılmalarıyla eleştirirken; gönül almayı da bilerek dengeyi sağlamayı başaran; kendine münhasır yapısıyla Pendik'in en renkli simalarından biridir o. Ve  ilçenin yaşayan tarihi konumundaki bu hanımefendiye, her ne şartta olursa olsun, saygıda kusur edilmemektedir.

Çünkü o; ilk kaymakamımız Nizmettin Yalçınkaya’nın deyimiyle, Pendik'in genel valisi'dir. Onu tanımayanlar Pendikli değildir.Herkesin geçmişini, nereden gelip nereye gittiğini bilir…

Kimse ona hava atamaz!

O bizim Ayten Abla'mızdır.

O, Ayten Okmen'dir.

Herkes de birşeydir ama, o başka birşeydir...

Foto

Kaynak : METİN YAZICI
Bu Habere Yapılan Yorumlar (2)
EMEL ÇADIR AYTEN ABLAYI ILKOKULDAN BERI TANIRIM YEGENI SERAY ILKOKUL ARKADASIMDIR COKDA SEVERIM YASADIKLARI BUYUK ACI ICIN TUM AILEYE BASSAGLIGI VE SABIRLAR DILERIM AYTEN ABLACIM ELLERINDEN OPERIM.
22 Haziran 2009 18:24
boşnak murat öztürk ben ayten ablayı iyi tanırım onun gibi hayata neşeli bakan görmedim o benim için ayrıdır seni çok seviyorum ayten abla ben kuyumcu boşnak.altınlalededen
26 Nisan 2009 19:36
Diğer Röportaj Haberleri

Bu hafta en çok okunan haberler

Bu hafta en çok yorumlanan haberler

Ekonomi< Geri       Anasayfa       İleri >

©2010 Pendik Gazetesi.
Site Map

0.302605